Gyermekkorában a legnagyobb hatással Hans Christian Andersen egyik, talán legszomorúbb története volt rá, a Kis gyufaáruslány meséje.
Illusztráció: Rachel Isadora |
Egyfajta kapaszkodót jelentett számára, hidat képezett a felhők fölé drága nagymamájához.
Korán el kellett engedniük egymás kezét, pedig Ő jelentette számára talán az egyik legnagyobb biztonságot, mégsem kaptak elég időt.
Esténként újra és újra elővette kedvenc történetét, és maga is elképzete, hogyan találkozik szeretett nagymamájával és egymást átölelve beszélgetnek időtlen időkig. Ez a menedék, sokszor a túlélést jelentette számára a zord világban. Ilyenkor könnyedén kizárta a külvilágot, nem létezett számára idő és tér, csak ez a földöntúli boldogság, az együttlét minden örömével.
Azt nem tudom, hogy valóban találkoztak e vagy csupán az illúzió játéka volt. Mindenesetre megnyugtatta a tudat, az érzés, hogy ezt nem vehetik el Tőlük és bármikor lehetőségük van kapcsolódni.
Kamaszkorában is sokszor fordult hozzá tanácsért bizonyos helyzetekben, és ez a szoros kötelék a mai napig nem fáradt el. Erőt ad Neki, bátorságot és hitet önmagában.
Már azt is tudja, ha valamit nagyon akar és összpontosít, akkor az megtörténhet.
A gyermeki fantázia bármit el tud képzelni és tökéletesen valóságosnak hisz. Ez fantasztikus tehetség, ám ez a nagy boldogság megannyi félelem forrása is egyben.
Felnőttként óvatosan kellene bánnunk vele, hogy a későbbiekben is bármikor elő tudják hívni ezt az álomvilágot, mely a kreativitás egyik kiapadhatatlan eszköze. Sajnos mostanában pont ez a készség pusztul el gyermekeinkben és bennünk is. Egyre inkább a szorongás, a pánik és mindenféle fóbiák veszik át a hatalmat felette.
A fizikai síkon mindenki tapintani, ízlelni, szagolni akar és élvezni az életet. Ezek az érzékelések gyors kielégülést keresnek és a megtapasztalás után olyan nyomtalanul elmúlnak, mintha meg sem történtek volna.
A lelki sík más, érettebb, bölcsebb. Nem kell kézzel foghatónak lennie, hogy tudomást szerezzünk róla, nem kell megérinteni, nem kell az ízét-illatát érezni. Az efféle érzékelés már túlmutat ezen.
Egyszerre van jelen mindenhol, minden porcikánkban érezhetővé válik. Mély tapasztalatot ad át, amire mindig emlékezni fogunk, a zsigereinkben.
Természetesen fontos a kapcsolódás az anyaghoz, a gyökerek, a stabilitás ami megtart. Egyik a másik nélkül probléma forrásává válik.
Ilyen amikor valaki folyamatosan a felhők felett repked, legalábbis gondolatban, ám a valóság már túl zord neki és nehezen állja meg a helyét a földi világban.
A másik oldal, pedig amikor nincsen elengedés, csak megrekedés, túlságosan benne ragad bizonyos helyzetekben, mint a kocsi kereke a sárban.
Ez persze csupán két analógia, a többit most a fantáziádra bízom. Ha van kedved kalandozz el, ébreszd fel a kreativitásod, hadd pezsegjen.
Foto: google |
Az egyik legelrugaszkodottabb és egyben a legkreatívabb jegynek a Halak jegyét tartják.
A víz elemhez és a változó minőséghez társítjuk. Horoszkópbeli elhelyezkedése a misztikus 12. ház, a titkok, a magány, szolgálat és az anyagtól való elszakadás háza. Uralkodó bolygója a Neptunusz, mely már a külső bolygók közé tartozik, 8. bolygó a Nap után. Nevét a tengerek római istenéről kapta. Felszíne tökéletesen tükrözi a bolygó analógiáját, gyönyörű kék színben pompázik és erőteljes mágneses ereje van.
Neptun az álmokat, az akaratunk által nem befolyásolható erőt, a határtalanságot képviseli, amely logikával nem magyarázható, ésszel szinte fel sem fogható. Azt a házterületet ahol áll a horoszkópban érzékennyé teszi és afféle titokzatosággal, misztikummal lengi körül. Itt lehetőségünk van a spirituális fejlődésre, felsőbb távlatokból, másként tekinteni a dolgokra, ám benne van az a veszély is, hogy illúziókba kerget és becsapjuk önmagunkat. A túlidealizálást, a menekülést, zavarodottságot és a talajvesztést szintén a Neptunusszal hozzuk összefüggésbe, a kapott fényszögek függvényében.
A Halak jegyét a víz elemhez rendeljük hozzá, ám egészen másfajta érzelemmel tölti fel az egyént, mint például a Rák jegy energiája. Ez inkább szellemi vízről árulkodik, kreativitásról szól, nem a gondoskodásról. Persze a szolgálat, a segítőkészség sem elhanyagolható, de ez az érzékeny energia inkább feloldódni, sodródni szeretne, nem pedig beleállni a helyzetbe.
Fontos feladata, hogy stabilitást alakítson ki az anyagi világban és belső határokat húzzon meg önmaga védelme érdekében.
A művészi tevékenységeket neptuni energia járja át és tölti fel teljességgel.
A művészek teljesen fel tudnak oldódni az alkotásban, olyan, mintha egy másik dimenzióba lépnének át, kizárják a külvilágot és afféle transzállapotban lehozzák az anyagba, a fizikai síkra különböző tevékenységek formájában.
Foto: google |
Andersen képletét összevetve a világhírű Michelangelo Buonarroti képletével
sok hasonlóságot véltem felfedezni.
Foto: Trujillo |
Ez az erős hatás, a mélység, az alvilág ereje szintén érződött munkáikban. Vágyaik megvalósításában egyediségük szabadon kibontakozhatott, és az sem elhanyagolható szempont, hogy a közösségért, a közösség számára cselekedtek.
Mindketten igen mély érzelmi viszonyt ápoltak barátokkal, azonos nemű szeretőkkel, ezek a kapcsolatok azonban csalódásokat is tartogattak. Ifjú korukban az ismerősi körükben tettek szert olyan segítőkre akik támogatták a művészi oldaluk kibontakoztatását.
Michelangelo sokoldalú és igen kifejező volt, műveiben ezt a felsőbb kapcsolódását hozta le és öntötte formába a szobraiban, festményeiben, építészetében és nem utolsó sorban a líráiban is.
Andersen a meséiben tárta fel kaotikus érzelemvilágát, születési Holdja a IV. házban, a család, otthon területén áll a képletében. A benne élő belső gyermeknek valószínűleg így adta meg a gondoskodást, ami a kora gyermekkorából hiányozhatott, hiszen igen szegény családban nőtt fel.
Mindkettőjük Nyilas ascendenssel látta meg a napvilágot és a házterületek is azonos jegyekben kezdődnek. Fontos életfeladatuk volt, hogy a közvetítői képességeiket magas fokon kihasználják az intellektus művészi területén.
Michelangelo születési Napja a Marssal alkotott szoros konjukciót, mely a cselekvést, a sokoldalúságot mutatja, míg Andersen születési Nap együttállása a Merkúr bolygóval az aktív szellemi működést tette lehetővé.
Ők igazán megtapasztalták a mélységeket és felemelkedéseket, ám sikerült jó mederbe terelniük és maradandót alkotniuk az utókor számára.
„Senki nem tehet szert a legbelülről fakadó fegyelmezettségre, amíg meg nem tapasztalta a művészet és az élet szélsőségeit.” (Michelangelo Buonarroti)